czwartek, 19 kwietnia 2012

27 kwiecień 2012

Pokaz klasycznego tańca japońskiego Nihon Buyo w wykonaniu Grupy UMENO.

27 kwietnia 2012 o godzinie 18:00 zapraszamy na pokaz klasycznych tańców japońskich Nihon Buyo w wykonaniu Grupy UMENO. Tańczyć będzie Hana Umeda – nauczycielka nihon buyo i jej uczennice.
Występ odbędzie się w Księgarni Traffic Club, na ul. Brackiej 25 w Warszawie; w Kawiarni Między Książkami na III p.

„Nihon buyo” znaczy po japońsku po prostu „taniec japoński”.
Sama nazwa powstała dopiero w XIX w., ale odnosiła się do zjawiska, które istniało dużo wcześniej.
Niektórzy widzą początki tańca buyo w mitycznej opowieści o bogini, która swoim tańcem wywiodła z jaskini boginię słońca Amaterasu i przywróciła ziemi światło.
Buyo jest tradycyjną formą, jaką wykorzystywały od wieków japoński...e tancerki, gejsze. Od XVIII wieku posługują się nią również aktorzy teatru kabuki wykonujący role kobiece (onna gata).
Energia tancerki (lub tancerza) kumulowana jest wewnątrz ciała i stopniowo uwalniana na zewnątrz. Jest to taniec fabularny, opowiadający konkretną historię czasem romantyczną, a nierzadko bardzo erotyczną. Każdy gest ma tu swoje znaczenie. Elegancja łączy się z pełną napięcia formą, zbudowaną poprzez ciągłe poszukiwanie równowagi w przeciwstawnych ruchach.
Buyo jest bardzo niejednolite, istnieje wiele jego nurtów - nurt bardziej sceniczny, przypominający w formie współczesny, ukształtowany teatr kabuki, oraz buyo wykonywane przez gejsze – taniec przeznaczony do przedstawiania w bardzo małej przestrzeni, dla kilku mężczyzn.
Praktykowanie nihon buyo uczy dużej świadomości własnego ciała, "wytwarzania" kobiecości i zalotności, jaką możemy obserwować u gejsz. Daje również możliwość poznania głębiej kultury japońskiej, a w szczególności jej estetyki i poetyki, jaka jest widoczna w tańcu.

Hana Umeda - uczennica mistrzyni Nishikawa Fukushino ze szkoły Nishikawa-ryu w Japonii, edukację taneczną otrzymała w szkole Kozakura-kai w Tokio. Wielokrotnie występowała w Polsce, jak również w Tokio i w Berlinie. Od 2009 roku uczy tańca buyo w Warszawie.

Na występie oprócz klasycznych tańców Nihon Buyo widzowie będą mieli okazję poznać autorską choreografię Hany Umedy, która łącząc ze sobą elementy klasycznego tańca japońskiego z muzyką współczesną, sprawia, że taniec ten nabiera nowego wyrazu stając się tworem na styku kultury japońskiej z zachodnią. Ten autorski nurt nazwany został przez tancerkę "New Buyo" - w odróżnieniu do praktykowanego w Japonii od lat 70' tańca "Shin Buyo".
Hana Umeda poprzez ten eksperyment wprowadza taniec Nihon Buyo w sfery do tej pory dla niego niedostępne, przez co umożliwia widzom uczestnictwo w wydarzeniu unikatowym, jedynym w swoim rodzaju.